Jaką deskę elewacyjną warto wybrać?

fachowiec

Drewniane elewacje z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, że powinny nie tylko świetnie wyglądać, lecz muszą być także wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli drewno zostanie odpowiednio dobrane i ułożone, to będzie zdobiło dom przez wiele lat. Co jest lepsze deska elewacyjna półokrągła czy kompozytowa?

Jakie są rodzaje desek elewacyjnych?

Wiele osób zastanawia się, z jakich materiałów wykonać elewację, aby była trwała. W sklepach można znaleźć bardzo duży wybór różnych drewnianych desek przeznaczonych na elewację. Która z nich będzie najlepsza?

Drewniane deski elewacyjne są bardzo popularnym rozwiązaniem wybieranym przez wielu Polaków. Jest to spowodowane dobrym stosunkiem jakości do ceny. Najpopularniejsze są rodzime gatunki, które są łatwo dostępne oraz idealne wpisują się w krajobraz.

Jakie są rodzaje desek elewacyjnych?

Deski elewacyjne rozróżnia się ze względu na rodzaj drewna oraz format. W Polsce najpopularniejsze są rodzime gatunki drewna, czyli sosna, modrzew i świerk. Ze względu na kształt bardzo często stosowane są: deska elewacyjna półokrągła, półbal i rąb. Wśród bogatych inwestorów prym wiodą deski elewacyjne z drewna egzotycznego.

Deska drewniana czy kompozytowa – jaką wybrać?

Wiele osób zastanawia się czy lepsza będzie deska drewniana, czy kompozytowa na elewację. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kompozyt jest materiałem, który powstaje z kilku naturalnych i sztucznych surowców. Mają wygląd drewna egzotycznego, dzięki temu elewacja prezentuje się bardzo naturalnie. Deski kompozytowe mają dwie ważne wady: cenę oraz nieestetyczny nalot, który osadza się z czasem.

Drewniane deski elewacyjne są tańsze od kompozytowych. Jednak rodzime gatunki nie są tak odporne na mrozy, jak drewno skandynawskie. Jeśli chcesz położyć elewację na tzw. zakładkę, to wybierz cieńsze deski drewniane. Drewno jest naturalnym i ekologicznym materiałem. Ma również jedną wadę – wymaga regularnej konserwacji właściwie dobranymi preparatami.

(0)