Docieplenia wdmuchiwane są jedną z najbardziej nowoczesnych metod termoizolacji poddasza stosowaną najczęściej w starszych budynkach. Najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy montaż klasycznych mat termoizolacyjnych jest utrudniony lub niemożliwy, np. w przypadku stropodachów.
Kiedy warto zdecydować się na docieplenie poddasza metodą wdmuchiwania?
Jeśli latem temperatura na poddaszu jest nie do wytrzymania, a w zimie bardzo szybko spada, to warto zainwestować we właściwe ocieplenie dachu. Dzięki temu można ograniczyć aż 25-30% strat ciepła.
Jedną z metod ocieplania poddasza jest wdmuchiwanie wełny, zwane również z ang. „blow in”. Jest to wdmuchiwanie pod ciśnieniem materiałów izolacyjnych (granulat). Metoda ta jest uniwersalna — można ją stosować na każdym rodzaju dachu. Termoizolację metodą wdmuchiwania można przeprowadzać ocieplenie stropodachów, stropów, poddaszy, a nawet ścian działowych i elewacyjnych. Wykorzystywana jest również do ocieplenia konstrukcji szkieletowych.
Jeśli w istniejącym budynku nie ma dostępu do izolowanej powierzchni (jest to częsty problem w przypadku stropodachów), to wykonywane są tzw. otwory technologiczne. Wdmuchiwanie wełny zawsze wykonują dwie osoby. Jeden porusza się w miejscu, które jest ocieplane, a drugi steruje całym agregatem. Docieplenia metodą wdmuchiwania można wykonywać o każdej porze roku i nie ma potrzeby długiego wietrzenia pomieszczeń.
Docieplenia metodą wdmuchiwania
Jeśli chcesz poprawić komfort termiczny w swoim domu, poddasze jest nieużytkowe, to warto zacząć od ocieplenia stropu, jeśli nie będzie zaadaptowane na pomieszczenia mieszkalne, to można to zrobić za pomocą wdmuchiwania wełny.
Gdy dach jest skośny, to zawsze należy pamiętać o położeniu tzw. opóźniacz pary wodnej. Mogą to być tzw. folie paroizolacyjne albo płyta OSB. Niezależnie, który z materiałów wybierzesz, to zawsze musisz pamiętać o prawidłowym montażu oraz uszczelnieniu wszystkich przebić w warstwie powietrznoszczelne.
Wybór odpowiedniej folii paroizolacyjnej jest zdeterminowany przez zastosowany materiał do metody wdmuchiwania. Może być zamontowana bezpośrednio na płytach GK lub podparta łatami drewnianymi, lub deskowaniem oszczędnym. Pustą przestrzeń między płytami GK należy zawsze wypełnić materiałem izolacyjnym.
Docieplenie metodą wdmuchiwania jest szybkim i bezinwazyjnym sposobem na ocieplenie poddasza. Nie wymaga również nadmiernego wietrzenia po montażu.